0242 394 73 01
0536 370 04 67
gelisimkimya@gelisimkimya.net
   
 
 
 
 
 
 
 

  KLİMA TEMİZLEME VE DEZENFEKTAN KİMYASALI
  İNDOL BÜTİRİK ASİT
  ÇİNKO NİTRAT Zn (No3)2 . 6H2o
  ÇİNKO SÜLFAT (ZnSO4.7H2O)
  MAGNEZYUM SÜLFAT (Mg So4)
  MAGNEZYUM NİTRAT Mg(NO3)
  CALSİYUM NİTRAT Ca (NO3)2
  BAKIR SÜLFAT (CuSO4.5H2O)
  DEMİR SÜLFAT (FeSO4.7H2O)
  POTASYUM TİYO SÜLFAT (KTS) KRİSTAL VE SIVI
  FOSFO ZİNK
  ORİS KOMBİ NPK LI İZELEMENT GÜBRESİ
  BAKIR GLİKONAT

GELİŞİM KİMYA SANAYİ TİÇ. LTD.
 
Ofis        : Güzeloba Mah. Zambak Sok.
                  Örnekköy Sit. Daire 3
                  Mithatpaşa /ANTALYA

Fabrika  : 
 Serik Sanayi Sitesi 3. Blok No:6 
                   Serik /ANTALYA

Telefon   : (0242) 394 73 01
Gsm        : 0536 370 04 67
Faks        : (0242) 394 73 01 
E- Posta : gelisimkimya@gelisimkimya.net

 
 
 
Organik Kimya
Organik kimya temel olarak karbon ve hidrojen elementi içeren bileşikleri inceleyen bir bilim  dalıdır. Saç, cilt ve kasları meydana getiren RNA ve DNA; yediğimiz içtiğimiz gıdalar; giydiğimiz elbiseler; ve aldığımız tüm ilaçlar organik maddelerdir.
Organik kimya'nın temeli 18. yüzyıl ortalarında simyacılar tarafından atılmıştır. O tarihlerde simyacılar canlı kaynaklardan elde edilen maddeler ile minerallerden elde edilen maddeler arasında o zaman için açıklanması mümkün olmayan farklar gördüler. Bitkilerden ve hayvanlardan elde edilen bileşiklerin izole edilmesi ve saflaştırılması çoğu kez zordu. Bu maddeler saf olsalar dahi, bunlar ile çalışmak kolay iş değildi ve mineral kaynaklardan elde edilen bileşiklere nazaran bozulmaya daha fazla yatkınlardı.İsveç'li kimyacı Torbern Bergman 1770 yılında ilk defa olarak "organik" ve "inorganik" maddeler arasındaki farkı ifade etti. Bu tarihten sonra "organik kimya" sözcüğü çok kısa süre içinde canlı organizmalardaki bileşiklerin kimyası manasına ulaştı. O yıllarda, kimyacıların çoğu organik bileşiklerde canlı kaynaktan gelen "yaşamsal kuvvet" (vital force)'in organik ve inorganik bileşikler arasındaki farkı yarattığını düşünüyorlardı. Bundan dolayı, kimyacılar organik bileşiklerin inorganik bileşikler gibi laboratuvarlarda elde edilemeyeceğinive bu bileşikler ile deney yapılamayacağına inanıyorlardı. Dolayısıyla, organik kimyanın gelişmesi çok gecikmiş oldu.
Michel Chevreul (1786-1889) 1816 yılında hayvansal yağ ile alkalileri reaksiyona soktu. Elde edilen madde bildiğimiz sabun idi ve sabun bir kaç saf organik bileşiğe ayrılabildi. Bu maddelere "yağ asitleri"adı verildi. Böylece, ilkkez bir organik madde (yağ)dışarıdan bir itici güç (yaşamsal kuvvet) olmadan diğer organik bileşiklere (yağ asitleri)dönüştürülmüş oldu.
Friedrich Wöhler (1800-1882) 1828 yılında inorganik bir tuzolan amonyum siyanatı daha önceleri bilinen organikbir madde olan üreyedönüştürerek "yaşamsal kuvvet"kuramını iyice çürüttü.
Kimyacıların çoğu 19. yüzyıl ortalarında "yaşamsal kuvvet" kuramını terk etmişlerdi. William Brande 1848 yılında organik ve inorganik kimya arasında keskin bir hat çizilemeyeceğini belirtmiştir. Kimya bugün birleşmiş durumdadır. En basit inorganik bileşikleri açıklayan temel bilimsel ilkeler en karmaşık organik bileşikleri de açıklayabilmektedir. Bununla birlikte, tarihsel nedenlerden dolayı organik ve inorganik kimya arasındaki bölünme kendini hala hissettirmektedir.
 
 
 
 
     
   Copyright © 2009
Gelişim Kimya